štvrtok, decembra 29, 2005

Privoxy: Ako zabrániť logovaniu vlastných návštev

Privoxy som tu už v minulosti spomínal (WMF Exploit, Privoxy - zabijak reklamy). Je to veľmi účinný "open source" proxy filter. Dokáže rôzne kúsky, ako filtrovanie reklamy, blokovanie referers, blokovanie pop-okien, administrácia cez web. Dokonca obsahuje pokročilé filtre, takže začiatočníkom stačí Privoxy nainštalovať a zmeniť nastavenia proxy v prehliadači na: "localhost" a port: "8118".


Pomocou Privoxy sa dajú jednoducho filtrovať vlastné navštevy na web, tak aby neovplyvňovali externe merané štatistiky (naj.sk,urchin a pod.). Ukážem ako na to.


Privoxy sa skladá z dvoch "action" a jedného "filter" súboru:

  • default.action
  • user.action
  • default.filter

My budeme meniť len posledné dva.



Ako nelogovať vlastný prístup


naj.sk


V "user.action" nájdeme sekciu { +block-as-image } do ktorej pridáme tento riadok. Miesto ID číslo zadáme naj.sk pridelené číslo meraného webu, bez úvodzoviek:

.naj.sk/hit\?site="ID číslo".


Google Analytics / Urchin (via dAniel's Blog)


Kedže Urchin nepoužíva ID webu, budeme musieť vytvoriť filter ktorý priamo zo zdroja (html) vykusne meraný skript. Takže do "default.filter" pridáme riadky:


# Google Analytics filter
FILTER: google-analytics Remove Google Analytics JS.
s|<script\s[^>]*?google-analytics.com/urchin.js[^>]*>.*?</script>||gis
s|\burchinTracker\(\);||gis



Ešte potrebujeme zinicializovať vytvorený filter a to pridaním riadku do "user.action":


{ +filter{google-analytics} }
.mayo2000.blogspot.com.


Samozrejme miesto mayo.blogspot.com uvediete vlastnú url.



štvrtok, decembra 15, 2005

GMail: automatický hromadný forward

Update (16. december 2005):
Tento článok s uvedením skupín kontaktov čiastočne stratil zmysel. Naštvalo ma, že sa tak stalo práve dnes - deň po. Viac na blogu Milana Kryla.
Pôvodný príspevok tu ale zatiaľ ostane, kedže stále chýba možnosť využiť nové skupiny kontaktov v spojení s "forward" filtrami.


Pôvodný článok:


Poznáte to. Dopisujete si s učiteľom a zároveň potrebuje zaistiť, aby o výsledku boli informovaný všetci vaši spolužiaci. Riešite to "old school" - ručne preposielate odpovede celej vašej skupine, ale v kútiku duše tušíte, že by to mohlo ísť aj ináč. Mám pre vás potešiteľnú správu, ono to ide.


Ak používate GMail, alebo iný "smart and user friendly" freemail, riešenie je jednoduché. Stačí si nastaviť správny filter, ktorý bude automaticky "forwardovať" všetky maily od odosielateľa (napr. @tuke.sk) potrebným osobám. Ale čo ak ich je viac?


Určite uznáte, že vytvárať nový filter pre každú zo skupiny osôb zvlášť je prinajmenšom nepohodlné. Čo takto využiť groups.google.com. Jednoducho si založíte vlastnú diskusnú skupinu. Nasúkate do nej email adresy všetkých dôležitých osôb, ktorým sa má forward doručiť a máte "vymalováno". Odteraz vám bude stačiť jeden filter a jedna email adresa, napríklad nejaká_adresa@googlegroups.com


Kategórie: