pondelok, októbra 30, 2006

Kismet WiFI na Centrino pod SuSE 10.1

Rozbehať "centrinovskú" Intel Pro/Wireless na "sniffovanie" v spolupráci s Kismetom nie je jednoduché. Plánoval som, že o tom napíšem (už asi 3 mesiace). Nakoniec o tom napísal ulejm - Kismet WiFI na Centrino pod SuSE 10.1. Článok je veľmi dobrý, odporúčam.


Poznám o trochu jednoduchší postup. Počkajte si na update tohto príspevku (po prvom komentári - teda možno nikdy :-)


Kategórie:

Last.fm protokol a Firefox

Poslednú dobu nepočúvam nič iné ako Last.fm a jeho "tag radio". Vadilo mi však, že nemôžem vo Firefoxe priamo kliknúť na odkaz typu lastfm:// (pretože Firefox lastfm protokol nepozná). Riešenie spočíva v zaregistrovaní lastfm protokolu v about:config.


Postup:



  1. Otvor about:config v novej záložke.

  2. Klik pravým tlačidlom myši > New > String.

  3. Vložíme "network.protocol-handler.app.lastfm" ako preference name.

  4. Pre "string value" vložíme cestu k binárke prehrávača napr. pre amarok v Linuxe" /opt/kde3/bin/amarok".

  5. Reštart Firefoxu.


Zdroj: last.fm forum


BTW: Tiež máte pocit, že posledné dni last.fm skracuje pesničky na cca 1 min?

Kategórie:

Ako pozerať vo Firefoxe videá z music.yahoo.com

Yahoo, MTV a ďalšie spoločnosti úplne ignorujú menšinové prehliadače (tým pádom aj alternatívne OS). S príchodom Flash9 pre Linux sa ľady pohli a stránky MTV sa konečne dajú prehliadať aj v Linuxe. Horšie je to s Yahoo. Ak si chcete pozrieť video klip inde ako v Internet Exploreri, ostrúhate mrkvu. Stránky music.yahoo.com totiž výžadujú activex prepojenú s Windows Media Player.


Firefox vo Windows


Na stránkach uneasysilence.com vyšlo riešenie, ako s pomocou Greasemonkey a pklaunch skriptu jednoducho toto obmedzenie obísť. Bohužiaľ autor musel príspevok stiahnuť, pretože v ňom uvádzal ako pomocou toho skriptu a vlc tie videa nahrávať (čo sa však nepáčilo yahoo). Nainštalovať greasemonkey a potom skript pklaunch je ale tak triviálne, že to zvládne hádam každý.



Firefox a Linux


V Linuxe, okrem pklaunch potrebujeme mplayer a mplayerplug-in. Ak používate SUSE oba sa dajú jednoducho nainštalovať pomocou smart-u. Ešte upozorním, že "streaming" prebieha na pomerne nezvyčajných portoch, ktoré štandardne firewall blokuje.



streda, októbra 25, 2006

Firefox 2 a SUSE 10.1

Pôvodne som chcel s prechodom na Firefox 2 (FF2) zopár dní počkať. Nakoniec som však prešiel už dnes. Hlavný dôvod? Rýchlejší štart. FF2 pod SUSE 10.1 nabieha o poznanie rýchlejšie ako FF 1.5. Ďalší dobrý dôvod - kontrola chýb (spellchecker). Tá sa síce dala doplniť už do FF 1.5 (GNU ASPELL + Aspellfox). Nový FF2 spellchecker však podtrháva chyby už pri písaní. Slovenský slovník pre FF2 sa dá nainštalovať zo stránok mozilla.sk.

Škoda len, že sa vývojári rozhodli nepoužiť ASPELL slovníky, pretože pre Operu aj FF by potom stačil jeden spoločný. Mimochodom ako spojazdniť kontrolu gramatiky v Opere nájdete v mojom príspevku: Kontrola gramatiky v Opere.


Novinky ako:


  • session saver

  • náhľad na RSS

  • vylepšená práca so záložkami

  • nová štandartná téma

  • google našeptávač

  • ochrana pred "fishingom"


sú z môjho pohľadu málo inovatívne. Niektoré sa dajú pomocou "extensions" doplniť už do FF 1.5. Rovnako mi vadila nefunkčná skratka BACKSPACE - choď o stranu spät. FF2 po stlačení BACKSPACE namiesto toho skroloval nahor. Medzičasom som však dostal odpoveď ako to nastaviť naspät. Stačí v about:config nastaviť:


browser.backspace_action na 0


Upgrade z FF 1.5 u mňa prebehol bez akýchkoľvek problémov. Stačilo rozbaliť firefox-2.0.tar.gz. Akurát som prišiel o tieto extension: Tab mix plus a Switchproxy. Tab mix plus som používal hlavne ako "session saver", ale ten FF2 už obsahuje. Bez Switchproxy takisto určite pár dní vydržím.


Vďaka digg som si všimol aktualizovaný zoznam "tweakov" pre FF2. Rozhodne zaujímavá je možnosť doplniť v about:config extensions.checkCompatibility a nastavíť to na true. Potom FF2 nebude kontrolovať verziu "extension", čo vám teoreticky umožni nainštalovať akúkoľvek z nich. Rozhodne je to jednoduchší spôsob ako u každej prepisovať maxversion.


Pluginy: jre, mplayer, adobe reader, mplayer-plugin, flash9 vo FF2 fungujú bez problémov. Mplayer-plugin bol rozhodne kľučový - prehráva totiž "embedded" videa (napr. apple.com/trailers) za pomoci mplayer-a. K spojazdeniu pluginov z FF 1.5 stačí vytvoriť symbolický odkaz z /usr/lib/browser-plugins na adresár /cesta_k_firefoxu2/firefox/plugins (alebo ich všetky skopírovať).





Kategórie:

štvrtok, októbra 19, 2006

Vyšla beta Flash 9 pre Linux

Adobe konečne uvoľnilo prvú verejnú betu Flash player-a 9. Na oficiálnom blogu jedného z vývojárov sa dal sledovať progres ako aj problémy s jeho vývojom. Nový Flash 9 pre Linux bude pomerne dobre využívať existujúce knižnice (ALSA) a celkovo by nemal byť len na rýchlo ušitým Windows portom. Prečítajte si poznámky k vydaniu.


Ako ho nainštalovať:



Stiahni a rozbaľ tar.gz. Skopíruj libflashplayer.so do:
/home/uzivatel/.mozilla/plugins


Zdroj správy: Linux and Open Source Blog: Flash Player 9 Update