utorok, augusta 15, 2006

AmaroK pre Gnome sa volá Listen

Po nedávnom prechode z KDE na GNOME mi najviac chýbal prehrávač AmaroK. Pre Gnome síce existuje Banshee alebo XMMS, ale ani jeden z nich sa nepribližuje kvalitou AmaroK-u. Na linux.wordpress.com vyšiel článok A Real Alternative to Amorok for GNOME Users?, teda o alternatíve k AmaroK-u pre Gnome. Je ním prehrávač Listen, ktorý podľa screenshotov vyzerá skvelo. Neostáva len vyskúšať.


Kategórie:

pondelok, augusta 14, 2006

USB audio, xmms, mplayer a AC3 výstup v SUSE 10.1

Tento článok je viacmenej použitelný pre ľubovolnú kartu na ktorej chcete presmerovať výstup AC3 (AC3 pass through S/PDIF). Teda aby sa nedokódoval softvérovo (kodekom), ale hardvérovo - Creative Extigy, Audigy ... Ja osobne vlastním staručkú Creative Extigy.


SUSE 10.1 a celkovo každá distribúcia obsahujúca kernel 2.6.x má perfektnú podporu hardvéru. Kernel štandartne obsahuje moduly aj pre také zariadenia, ako je externá USB zvuková karta Creative Extigy. Perfektná podpora znamená, že kým pre Microsoft Windows XP potrebujete CD s ovládačmi, pre SUSE 10.1 nie. Kernel totiž automaticky zavedie modul snd_usb_audio. Zavedenie modulu môžete skontrolovať:


$ lsmod | grep snd_usb_audio


V SUSE 10.1 sa navyše nemusíte starať o konfiguráciu ALSA ani mixera, (ako radí gentoo-wiki). Extigy je totiž okamžite pripravená a nakonfigurovaná. Podobne to bude (pevne verím) aj s ostatnými (USB) audio kartami.


Creative Extigy pracuje s tzv. subzariadeniami (subdevices). Celkovo sú tri:

  • hw:1.0
  • hw:1.1
  • hw:1.2

Prvá jednotka označuje Extigy (nula by bola pre internú audio kartu) a číslo za bodkou označuje subdevice. Subdevice hw:1.0 je určené pre prehrávanie napr. zo stereo zdroja a posledné hw:1.2 je určené pre AC3 (načo slúži hw:1.1 neviem).


Extigy a XMMS


Celý proces nastavenia audio výstupu na Extigy bude v XMMS pekne "klikací".


XMMS narozdiel od Mplayer-a zobrazuje názvy audio kariet, nastavenie audio výstupu cez Extigy je teda veľmi jednoduché.


Mplayer a AC3



Upozornenie: Nezabudnite, že audio zdroj (film) musí byť v AC3, inak si môžete zlikvidovať šumítka! Po ukončení prehrávania AC3 odporúčam vrátiť nastavenia na hw:1.0 resp. driver default.


Mplayer nevypisuje názvy prítomných kariet v systéme, ale mi už vieme, že Extigy má číslo 1 a pre hardvérové dekódovanie AC3 treba použiť subdevice 2.


Pre samotné presmerovanie AC3 je nutné ešte na karte Codecs & Demuxers nastaviť Audio Codec Family na: AC3/DTS pass-through S/PDIF


Teraz si pustite si svoj obľubený film, Extigy by malo na prednom paneli signalizovať symbolom ][ Dolby hardverové dekódovanie AC3.


Mixer


Na ovládanie hlasitosti slúži v Gnome aplikácia "Volume Control", ktorá má svoju alternatívu aj v KDE. Pre ovládanie hlasitosti jednotlivých kanálov je potrebné najprv vo menu FILE->Change Device zmeniť kartu na Extigy.


Ďiaľkové ovládanie


Je to nepotrebujem, ale kto chce môže si skompilovať rozšírený modul pre Extigy s podporou diaľkového ovládania


Odkazy